Informacja Zarządu Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” z siedzibą w Chrzanowie z dnia 24.07.2023r.

Zarząd Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” z siedzibą w Chrzanowie (dalej: ZMGK) realizując zalecenie Zgromadzenia Związku z obrad w dniu 13.07.2023r. oraz biorąc pod uwagę głosy mieszkańców Gminy Chrzanów, zwrócił się z zapytaniem do Zarządu Zakładu Gospodarki Opadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Balinie (dalej ZGOK) o wyjaśnienie sytuacji pojawiających się uciążliwości zapachowych (odorów) z terenu działalności tej spółki.

W odpowiedzi uzyskane zostały w dniu 13.07.2023r. poniższe informacje.

ZGOK prowadzi standardowe działania związane z zagospodarowaniem odpadów. Instalacje i urządzenia działają prawidłowo, jedyna awaria która się zdarzyła, została usunięta w ciągu kilku godzin i nie miała wpływu na sytuację odorową. Firma obsługująca system odgazowania składowiska również potwierdza, że system działa normalnie, gaz składowiskowy jest spalany na silniku produkującym energię elektryczną, a ilość gazu składowiskowego spada w porównaniu do lat poprzednich, co jest związane z lepszą jakością stabilizatu (powstającego z frakcji organicznej odpadów komunalnych, do której od jesieni ub.r. dodawane są bakterie mlekowe).

Sytuacja z uciążliwościami zapachowymi w przekonaniu Zarządu ZGOK jest związana z warunkami atmosferycznymi, w szczególności ze zjawiskiem inwersji temperatury. Zjawisko to występuje, gdy powietrze tuż nad powierzchnią terenu jest schłodzone, a powietrze w wyższych partiach jest cieplejsze. W takich warunkach nie ma pionowego ruchu powietrza i powietrze wraz z zapachami pozostaje przy powierzchni ziemi. To samo zjawisko występuje podczas mgieł czy smogu. W ostatnich dniach było bardzo gorąco w ciągu dnia, a po zachodzie słońca temperatura znacząco się obniżała.

Żeby upewnić się co do wydobywania się gazu składowiskowego z składowiska, ZGOK zlecił badanie metanu na terenie zakładu oraz na osiedlu Kąty.

Obecnie ZGOK jest kontrolowany przez WIOŚ, ponadto Spółka powzięła informację, że WIOŚ monitoruje sytuację poprzez nocne wyjazdy do miejsc, gdzie zgłaszane są interwencje odorowe.

ZGOK poinformował ponadto, że na jakość frakcji podsitowej odpadów komunalnych wpływa ilość frakcji organicznej (czym mniej, tym lepiej). Na terenie Chrzanowa, jak w całej Polsce, obowiązuje system selektywnej zbiórki odpadów, w tym również frakcji organicznej (zielone, kuchenne). Niestety ciągle w ZGOK stwierdzana jest duża ilość tej frakcji w zmieszanych odpadach komunalnych. To powoduje zagniwanie odpadów zmieszanych, które przyjeżdżają w śmieciarkach do zakładu ZGOK. Podejmowane są różne działania, aby zmniejszać uciążliwość zapachową, ale jakość segregacji ma również niebagatelny wpływ na finalny efekt działań ZGOK.

Jednocześnie Zarząd ZMGK został poinformowany, iż ww. informacje zostały już wcześniej przekazane do Urzędu Miasta Chrzanowa wraz ze szczegółowym wykazem działań podejmowanych przez ZGOK.

Zarząd ZMGK wsłuchując się w problemy mieszkańców Gminy Chrzanów, ubolewa nad uciążliwościami związanymi z funkcjonującym zakładem ZGOK w Balinie. Jednak ZMGK nie posiada narzędzi umożliwiających wpływ na bieżące działania operacyjne ZMGK. Jest tylko mniejszościowym udziałowcem w tej spółce posiadającym niecałe 18% udziałów (ENERIS Ekologiczne Centrum Utylizacji Sp. z o.o. posiada 67%, a Gmina Jaworzno - 15%). Biorąc pod uwagę wyjaśnienia składane przez Zarząd ZGOK oraz wyniki kontroli WIOŚ, ani Zarząd ZMGK, a tym bardziej żaden jego członek, nawet będący radnym Rady Miasta Chrzanowa, nie mają podstaw kwestionowania prawidłowości prowadzonej działalności pod względem formalno-prawnym i zgodności z posiadanymi pozwoleniami.

Działalność ZGOK jest efektem wcześniej podjętych decyzji o wyborze sposobu oraz technologii zagospodarowania odpadów komunalnych. Decyzja o utworzeniu składowiska odpadów w Balinie zapadała w 1997 roku, budowę rozpoczęto w 2003 roku, a zakończono w 2004 roku. Zrealizowana inwestycja funkcjonuje do tej pory, przynosząc korzyści, jak i uboczne skutki negatywne. ZMGK aktualnie przekazuje do zagospodarowania w ZGOK odpady zmieszane, których ilości wynoszą średnio ok. 1,5 tys. ton/m-c. Odpady segregowane, w tym frakcja bio, są odbierane i zagospodarowywane przez operatora wybranego w przetargu tj. P.W. MIKI i nie trafiają do ZGOK.

Zarząd ZMGK

Treść informacji do pobrania