Realizację naszego projektu rozpoczęliśmy w sierpniu czterema Dniami EkoEdukacji – piknikami ekologicznymi w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.Wśród licznych atrakcji można było wziąć udział w zabawie z kołem fortuny, podczas której losowano pytania, zadania czy niespodziankę. Każde z zadań lub pytań dotyczyło prawidłowej segregacji odpadów, skażenia powietrza oraz wody, a za udzielenie odpowiedzi otrzymywało się nagrody. Podczas wszystkich czterech wydarzeń rozdaliśmy 5000 sztuk gadżetów (zestawów piśmienniczych, zakładek, pendrive’ów, notesów, kredek).


Na piknikach organizowane były także warsztaty malowania ekotoreb, wykonywania breloków, biżuterii, eko notesów i innych ozdób. Wszystkie wykonane prace dzieci mogły zabrać ze sobą.

Kolejną atrakcją naszych pikników była „Gra miejska - Śladami Inspektora Zawora”- 45 drużyn stanęło do rywalizacji. Konkurs polegał na rozwiązaniu poszczególnych zagadek, łamigłówek, wykonaniu zadań. Drużyny musiały m.in.popisać się zdolnościami manualnymi, budując rurociąg z rolek po papierze toaletowym i ręczników papierowych, poprawnie dopasować układankę dot. recyklingu, przeprowadzić bardzo proste doświadczenia chemiczne z użyciem wody, piasku itd. Zwycięskie drużyny nagrodziliśmy plecakami.Wystawiane było także przedstawienie o tematyce ekologicznej „Na ratunek Czystolandii”, podczas którego bohaterski Komisarz Dymski musiał uwolnić Królewnę Czyścinkę z rąk złego Dymona. Aby tego dokonać Komisarz Dymski potrzebował pomocy dzieci w segregacji odpadów, rozwiązywaniu zagadek Śmieciosfinksa dot. zanieczyszczenia powietrza i wód. Zabawa miała charakter interaktywny, dzieci chętnie pomagały, niejednokrotnie wkraczając na scenę. Podczas dwóch Pikników odbył się także konkurs plastyczny pt.: „Niezwykłe przygody chrzanowskiej kropelki wody”, w której wygrać można było książki.

Następnie między 25-27 września odbył się cykl szkoleń dla Ekoliderów, podczas którego zgromadzili się głównie tutejsi nauczyciele i przedstawiciele lokalnych samorządów. Szkolenie było prowadzone przez pracowników firmy Abrys, a także pracowników Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. i Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”.

 

Szkolenia miały przybliżyć tematykę segregacji odpadów, racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej i problemy związane z niską emisją. Celem szkolenia było również przekazanie wiedzy z zakresu prowadzenia zajęć na ten temat i pokazanie, w jaki sposób można takie zajęcia w ciekawy i przystępny dla uczniów sposób przeprowadzić. Ekoliderzy zostali wyposażeni w niezbędne materiały, otrzymali gadżety i publikacje. Pracownicy ZMGK przybliżali przyszłym edukatorom zasady, które panują na terenie naszych gmin członkowskich, czyli Chrzanowa, Libiąża i Trzebini.


W październiku wraz z przeszkolonymi Ekoliderami ruszyliśmy do szkół podstawowych i przedszkoli samorządowych, aby odpowiednio edukować najmłodszych mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej. Prelekcje odbywały się na dwa sposoby, były bowiem dostosowane do odbiorców. Uczniowie szkół podstawowych mieli krótki wykład, przeplatany ciekawymi filmami i zagadkami. Edukatorzy odpowiadali na zadawane przez dzieci pytania, a one chętnie opowiadały jak segregują odpady
w domach, czy oszczędzają wodę. Prezentacja multimedialna na których opierały się prelekcje, była podzielona na trzy tematy - zanieczyszczenie powietrza i spalanie odpadów, segregację odpadów oraz zanieczyszczenie wód i kanalizacji.

Z kolei w przedszkolach, ze względu na wiek dzieci, starano się nauczyć je podstawowych zasad poprzez wspólną zabawę i bajkę o tematyce ekologicznej. Zrezygnowano z prezentacji multimedialnej, na rzecz materiałów, dzięki którym można było na żywo zobrazować najmłodszym dzieciom jak należy postępować z odpadami itd. W czasie prelekcji rozdawane były Ekoporadniki dla mieszkańców, aby zdobyta wiedza mogła zostać utrwalona, dzieci zabierały je do domów, żeby przekazać rodzinom.


W listopadzie w nasz projekt zaangażowaliśmy starszych odbiorców, organizując Warsztaty Kreatywne „Wieczna młodość”. W zajęciach brali udział seniorzy, będący głównie studentami Uniwersytetów III Wieku z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. Podczas warsztatów instruktorzy uczyli mieszkańców, jak wykonać wazony, breloki, stroiki, kubki, lampiony na świeczki, ozdoby wyplatane z wikliny (serca, gwiazdy, kwiaty). Wszystkie wykonane rzeczy seniorzy mogli zabrać ze sobą. Dzięki dobremu instruktażowi seniorzy odkryli sposoby na własnoręcznie wykonane ozdoby, które obiecali wykonywać w przyszłości i pokazać swoim wnukom.

Walorem edukacyjnym jest fakt, że seniorzy poznali nowe sposoby wykorzystania rzeczy zbędnych, które na co dzień wyrzucają. Butelki, puszki, słoiki, skrawki starych tkanin, stare gazety to wszystko materiały, z których powstawały ozdoby podczas warsztatów. Pokazaliśmy, że nie warto niczego marnować, że piękne ozdoby można zrobić z wszystkiego i że można przy okazji spędzić miło czas i dobrze się bawić. Kreatywne wykorzystanie odpadów pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz zapobiega nabywaniu zbędnych rzeczy, które odpadami stałyby się najprawdopodobniej w niedługim czasie.


Końcem listopada odbyły się Świąteczne Warsztaty Kreatywne, podczas których dzieci wraz z rodzinami przygotowywały najpiękniejsze, oryginalne ozdoby świąteczne. Między 27 a 30 listopada, w ciągu zaledwie czterech dni, swoje świąteczne ozdoby wykonały z nami aż 482 osoby. Warsztaty były zorganizowane na dwa sposoby. Udział mogły wziąć grupy zorganizowane w godzinach pracy szkół. Popołudniami warsztaty miały charakter otwarty i adresowane były głównie do rodzin. Tworzono kartki świąteczne, etykiety do prezentów, bombki choinkowe z płyt CD, renifery i gwiazdy z rolek po papierze toaletowym, renifery z korków i wiele innych rzeczy, które wykonawcom podpowiadała wyobraźnia. Zajęcia były dostosowane do wieku grupy, która w nich uczestniczyła.  

Instruktorzy chętnie pokazywali jak wykonać ozdoby, które wymagały użycia specjalnego narzędzia – nożyka, którym posługiwać mogli się tylko dorośli. Właśnie z uwagi na indywidualne podejście do każdego mieszkańca, warsztaty okazały się atrakcyjne i przykuły uwagę wielu osób. Wszystkie zrobione rzeczy można było zabrać ze sobą do domu i sprezentować bliskim.

Z rzeczy z pozoru bezwartościowych, na przykład rolki po papierze toaletowym, dzieci tworzyły niezwykłe ozdoby, łatwe do powtórzenia podczas zabawy w domu. Dużym wsparciem podczas warsztatów byli instruktorzy, którzy chętnie pomagali i inspirowali uczestników warsztatów. Dzięki zajęciom wszyscy nabyli praktycznych umiejętności z zakresu kreatywnego wykorzystania odpadów. W czasie trwania projektu wykonaliśmy także cztery opisane niżej publikacje. Papierowe egzemplarze zostały dostarczone do szkół i przedszkoli, pojedyncze egzemplarze otrzymać można w siedzibie Związku. Elektroniczne wersje wszystkich publikacji dostępne są także na naszej stronie internetowej tutaj.

„Ekoporadnik dla mieszkańców” to kompendium wiedzy z zakresu prawidłowej segregacji odpadów. Publikacja wskazuje zagrożenia wynikające z palenia śmieci i zanieczyszczaniu powietrza oraz wyjaśnia dlaczego ścieki nie są odpowiednim miejscem do wyrzucania odpadów. W środku znajduje się plansza z podręczną „ściągą”, zawierającą instrukcję poprawnej segregacji odpadów. Planszę można umieścić w widocznym miejscu – np. na lodówce, aby zawsze służyła pomocą w przypadku kłopotów z domową segregacją. Poradnik dostępny jest tutaj.

Poradnik dla dzieci w formie bajki „O małym Tymku i jego mamie” to jedyna z publikacji dostępna wyłącznie w wersji internetowej. Poradnik jest adresowany do najmłodszych, dlatego przyjął formę kilku ciekawych bajek zawierających morał i garść ekologicznych informacji. Dzięki hiperłączom (każda z historyjek jest opatrzona chmurkami „Dowiedz się więcej”) dziecko bez trudu odszuka dodatkowe informacje związane z ekologią. Dodatkową atrakcją jest możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas rozwiązywania specjalnie przygotowanych zagadek. Książeczka pełna niespodzianek dostępna jest tutaj.

Komiks „Brawurowy występ” , to historia dwóch staruszków - Marcela i Zenona, który wspólnie ze swoimi wnukami postawiają, że zaprowadzą porządek w swoim mieście i nauczą mieszkańców, jak powinni postępować z wodą i odpadami. Akcja tej historii rozgrywa się… w Chrzanowie. Co wymyślili dziarscy staruszkowie? Możecie sami przekonać się tutaj.

Komiks „Dymski kontra dymony” skupia się na kwestii zanieczyszczenia powietrza. Bohaterski Komisarz Dymski walczy z dymonami! Czy uda mu się uratować mieszkańców swojego miasta? Czy miasto spowije trujący dym? Dowiecie się wszystkiego zerkając tutaj.

Ostatnimi elementami naszego projektu są trzy ekologiczne spoty filmowe. Pierwszy spot dotyczy problemu niskiej emisji,drugi dotyczy odpadów, a dokładnie segregacji, szczególnie odpadów „problemowych”, np. baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego i wyjaśnia rolę PSZOK-u, z kolei trzecia z produkcji dotyczy racjonalnej gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

Wszystkie spoty dostępne są na naszym fanpage’u na portalu Facebook, a emitowane były m.in. na telebimie przy Placu Tysiąclecia w Chrzanowie.